Czy warto zainteresować się telepracą?

Data:
thumbnail

Jeszcze kilka lat wcześniej rozważana jako ciekawostka, dziś telepraca jawi się z wolna normą udostępnianą przez coraz większą ilość firm. Na pewno szalenie istotny wpływ na skalę tego zjawiska miała pandemia, z którą musimy zmagać się od już ponad roku. Na czym polega telepraca?

Na czym polega telepraca?

Uzasadnienie dla tego zjawiska jest proste: zatrudniony świadczy swą działalność nie w siedzibie firmy, lecz z kolejnej lokalizacji - zwykle ze swego prywatnego domu, niemniej równorzędnie odpowiednio może to być działka rodziców albo ogródek kawiarniany (przyjmując jedynie iż mamy tam do dyspozycji internet o poprawnej szybkości). Pracodawca zapewnia sprzęt - przeważnie starczy laptop oraz słuchawki, od czasu do czasu dochodzi jeszcze telefon komórkowy.

Obowiązki telepracownika

Obowiązki w pracy zdalnej na bieżącej posadzie pozostają analogiczne (bądź bardzo podobne) co w przypadku tradycyjnej działalności z biura, adaptuje się raptem położenie ich realizowania. W teorii jest to głównie ukłon w kierunku pracownika, jaki nie marnuje czasu na dojazdy i nie potrzebuje pobierać urlopu tylko przez to, iż na przykład w środku dnia ma do niego wpaść hydraulik żeby naprawić zepsuty kran.

Korzyści z telepracy

Z drugiej strony telepraca ma także wyraźne walory dla chlebodawcy - przyzwala ograniczyć metraż przestrzeni biurowej lub wykorzystanie mediów, co z pewnością dostarczy konkretne profity monetarne dla firmy. Egzekwuje wprawdzie jednej szalenie znaczącej rzeczy: zaufania do robotnika. Zaufania, iż pieczołowicie odbędzie własne obowiązki bez względu czy czuwa nad nim wzrok szefa. W wielu przedsiębiorstwach przyzwyczajonych do tradycyjnego nadzorowania oraz systematycznej kontroli, jest to wciąż sprawa nie do przejścia.

Free Web Hosting